На плаж – с декларация (При какви мерки ще летуваме тази година)

0

- Advertisement -

Настаняването в хотелите по Черноморието ще става само с декларация, а събирането на тен на плажа – на голямо разстояние между шезлонгите.

Това са част от мерките на Министерството на туризма, изпратени за съгласуване със здравното министерство и Националния оперативен щаб.

Още при пристигане в хотела всеки турист ще трябва да попълват декларация за пътуване на собствен риск.

„Трябва да декларират, че са наясно с епидемиологичната обстановка в България, че знаят за чия сметка ще е евентуално лечение, ако нещо се случи, както и ако бъдат принудени да стоят под карантина, ако съответният хотел се карантинира“.

Това обясни заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева в ефира на NOVA.

Всеки турист трябва да посочи дати на пътуването си, както и как се придвижва – със самолет, автобус, кола или влак. Необходимо е и да декларира, че ще спазва всички изисквания на здравните власти докато е на почивка.

„През годините имаме примери и на негативно отношение на туристи, които след като се върнат в държавите си предявяват искове към хотелите, в които са били“, посочи още Георгиева.

Дезинфектанти трябва да има във всички общи помещения, а настаняването ще става по строги правила.

„На рецепция следва да бъдат приемани групите на части – да се спазва пред рецепцията отстояние от  1,5 – 2 метра между туристите“, допълни зам.-министърът на туризма.

Все още не е ясно дали и как ще работят басейните и спа зоните в морските ни хотели. Събирането на тен на плажа обаче ще става на по-голямо разстояние между чадърите и шезлонгите. В момента едно плажно място е 8 кв.м., но се очаква то значително да бъде разширено.

Докато министерството обсъжда мерки за летуване по плажовете, туроператорските и туристическите агенции очаква мерки за спасяване на бизнеса. Те искат срока, в който да се връщат парите за нереализирани екскурзии да се удължи. Сега той е един месец след края на извънредното положение.

„Ние няма как да я ползваме тази глътка въздух, защото сме оставени без въздух и след тези 30 дни да връщаме пари – откъде да ги вземем, г-жо министър – с парите на хората сме гарантирали техните резервации в чужбина“, попита Одисей Спасов от Българската асоциация на туристическите агенции.

От министерството очакват повечето туристи обаче да не се откажат от заявената почивка.

Браншът иска кредитен ваучер, а не ваучер за пътуване – за тези, които решат да отсрочат почивката си. Според туроператорите в момента няма ясни законови правила за ползване на предплатени и нереализирани пакети в бъдеще.

„Това, което браншът иска и се прави в цяла Европа, е кредитен ваучер, който е за определена сума – като подаръчния, който ви дават от магазина – за определена сума и важи за определен период“, разясни Димитър Попов от Българската асоциация на туристическите агенции.

Туроператорите не са съгласни и с това, че вместо безлихвени кредити, са получили право на целеви заеми с отложено право на лихвите. От министерството готвят кредити през Българската банка за развитие с гратисен период на плащане до три години, както и подпомагане на микро и малки предприятия с неусвоените пари от ОП „Иновации и конкурентоспособност“.

Според бранша – туроператорите и агенциите са лишени и от правото да участват във взимането на антикризисни мерки. 

В същото време туроператорските и туристически агенции продължават да настояват за оставката на министър Николина Ангелкова и за спешни мерки за излизане от кризата.

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече

Политика на поверителност и бисквитки