Цигуларка от Пловдив пленява Ню Йорк с български фолклор

0

- Advertisement -

Талантливата българска цигуларка Светлана Цонева, която се изявява на най-престижните сцени в Ню Йорк, пленява и американците със своя талант и с уникалните си аранжименти, в които вплита българския фолклор.
Композициите Светлана изпълнява със собствено трио – с китарист Рупърт Бойд и контрабасист Джим Робъртсън, с които свирят и авторски аранжименти на музика от Пиацола. Казва, че с нетърпение очаква ситуацията да се нормализира и да доведе триото в родината си, за да изсвирят тази музика и пред българска публика, писа Труд.

Намираме я в родния Пловдив, където не успява да се прибере близо две години, заради пандемията. Именно от там тръгва нейният бляскав път, който я превръща в един от най-успешните ни музиканти в Ню Йорк. Започва да свири на цигулка когато е само на 5 години.

„На около 3 годишна възраст, по детски впечатлена от изпълненията на оперната ни прима Гена Димитрова, казвах, че искам да бъда като нея. След консултации на майка ми с най-добрите музикални педагози в Пловдив и сериозно прослушване, заради отличния слух, бях насочена към цигулката. Цигулката стана моя живот, неразделни сме “, разказа пред „Труд“  Светлана. Когато е на 9 години, прави соло дебюта си с Камерен Оркестър на музикално училище „Добрин Петков” в Пловдив, а на 11 вече тръгва на турнета с него. 

„Когато бях на 15, бяха и по-трудни години за културата в България, разбрах, че ако искам да успея като музикант и като артист трябва да гледам към чужбина. Кандидатствах в няколко училища, едно от които беше Idyllwild Arts Academy – училище по изкуствата в Калифорния, спечелих пълна стипендия и това беше моята първа спирка в Щатите“, споделя още тя.

Признава, че началото не е лесно. Когато заминава не знае английски, но определя Idyllwild Arts Academy като един чудесен трамплин за нейното развитие и образование.

Днес Светлана Цонева не спира да пленява публика и критици със своите богат звук и експресивност. Изданието „Ocean City Sentinel” я описва като „впечатлително талантлив” музикант, чийто звук е „грациозен, с очароващ и топъл тон”. Основната й цигулка е от 1858 г., създадена от лютиер от знатна френска школа, а другата е направена известния български лютиер Андриан Андреев от Казанлък.

Българката прави дебюта си във величествената Карнеги Хол, Ню Йорк през март 2005 г., с подкрепата на Фондация „Св. Св. Кирил и Методий“. Тя е носител на редица награди и лауреат на няколко международни конкурси. Редовно се изявява на големи световни сцени като Роял Фестивал Хол в Лондон, Джордън Хол в Бостън, Джаз ет Линкълн Център в Ню Йорк и участва в записите на над петнадесет албума. 

През 2009 г. получава възможността да свири соло цигулка със Стинг в неговия албум „В една зимна нощ”.
„В момента имам изяви предимно на Бродуей, участвам като соло и първа цигулка в едни от най-престижните спектакли там – „Моята прекрасна лейди“, „Фантомът на операта“, „Евита”, „Сънсет Булевард”  и много други. Също така участвам в известния камерен оркестър на Сейнт Люк, с който правя концерти и записи“, разказва още Цонева пред вестника. 

След като пандемията от Covid-19 затваря драстично вратите на всички театри и сцени в Ню Йорк, младата цигуларка решава да подпомогне артистичната общност. Започва да набира средства за онлайн концертни серии, които да й позволят да наема музиканти от световно ниво и да комбинира техните изпълнения с интервю. Свързвайки изпълнителните изкуства с терапевтичните, Светлана се надява да предостави дистанционна платформа за изяви в тези трудни за артистите времена. Така се ражда предаването „Слушай и се Лекувай“, което до този момент е издало шест епизода. Всеки от тях е с определена тема, която обединява изпълненията и интервюто. Понякога разговорите са с психолог или духовен коуч, или със самите изпълняващи артисти.

На въпроса дали се е чувствала подценявана, защото идва от България, Светлана отговаря: Целият свят е събран в Ню Йорк. Там трудно може да се говори за лошо отношение към който е и да е талант. Отношението там винаги е много топло и приветстващо, дори търсещо таланти от цял свят. Но аз сякаш винаги ще имам емигрантското и българското в себе си и част от мен винаги ще има желанието непрекъснато да се доказвам, без значение в коя държава. 

Светлана е категорична, че никога не е затваряла вратата към България и ще се радва да работи и тук, ако има възможност за такава изява.

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече

Политика на поверителност и бисквитки