До 5 години ще имаме 4-дневна работна седмица

0

- Advertisement -

Проучване сред работодатели сочи, че през втората половина на годината дефицитът на кадри може да доведе до вдигане на заплатите с до 20% в различни сектори. Пред БНР Георги Първанов от Българската асоциация за наемане на хора и представител на голяма фирма за човешки ресурси обяви, че очаква среден ръст от порядъка на 8-9 до 12%, като 20 на сто ръст във възнагражденията би могъл да се реализира в най-търсените сфери.

Според Георги Първанов е налице „много сериозно избелване на пазара на труда“.

Сред практиките за използване на различни стимули за привличане на служители е т.нар. sign up бонус – еднократна сума, която се изплаща при започване на работа, поясни той. „Виждаме и първи бонуси, свързани с ваксиниране, които са любопитни.“

В хотелиерството и ресторантьорството не достигат хора, допълни Първанов. След затварянията миналата година много от работещите в този бранш са се преквалифицирали и сега са притеснени да се върнат на старите си работни места.

Георги Първанов изтъкна, че дългосрочно проблемът с дефицита на работна ръка може да се реши в две посоки – връщане на българи от чужбина и внос на работници от други страни.

„Това е просто неизбежно. Такъв е опитът и на Естония, и на Полша, и на Унгария.“

Има ли бъдеще 4-дневната работна седмица у нас? Подобни опити бяха направени във Финландия, Нова Зеландия, в Испания и Австралия.

„Реалността е, че сме много близо като Европейския съюз и България до такова нещо. Моята прогноза е, че от 3 до 5 години ще го имаме. (…) Масовият вариант, към който се върви, е петък или понеделник да бъде почивен ден.“

Георги Първанов съветва хората да имат „поне две тотално различни професии, така че да бъдат защитени в новата непредвидима ситуация“.

Има и експерименти с намалено работно време – 6 часа, при 5-дневна работна седмица, допълни експертът.

Хибридният вариант, който в момента се развива, е за работа от вкъщи един или два дни.

„Моята теза продължава да бъде, че в средносрочен и дългосрочен вариант хибридният вариант е по-добър, а работата дистанционно, освен ако не е такава спецификата на позицията, не е най-доброто решение. Излязоха и много мнения в посока – искаме да си останем вкъщи. Реалността е, че се губи комуникация и мотивация – фирмата и служителите дългосрочно губят, ако нямат интеракция поне ден-два от седмицата.“

Наблюденията сред клиентите на компанията на Първанов показват, че хората са нетърпеливи и все повече искат да се върнат към контакт с колегите си.


„Наблюдаваме бум на тиймбилдингите. Всяка втора фирма наш клиент спешно търси – искат да ги мотивират, искат да ги съберат отново заедно, да ги сплотят.“

Относно проекта на неговата компания за връщане на българи от чужбина обратно в България, Георги Първанов коментира:

„Имаме хора, които се връщат от целия свят, включително от много далечни дестинации, не само от Европа. Имаме многобройни назначения при наши клиенти и огромен интерес – стотици хиляди, които ни следят постоянно обявите и са ни индикирали, че при подходяща възможност биха искали да се върнат.“

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече

Политика на поверителност и бисквитки