Предложената актуализация на бюджета е доста консенсусна и не се различава значително от това, за което партиите, които биха формирали мнозинство, са настоявали през последните месеци, каза пред БНР икономистът Георги Вулджев, икономист от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП). Той посочи, че очаква много по-големи разногласия около Плана за възстановяване, отколкото за актуализацията на бюджета.
„Най-вероятно този план ще се забави още повече, именно поради факта, че трябва да бъде одобрен от парламента. Очаквам различните партии да имат известни разногласия какви трябва да са приоритетите в този план.“Вулджев прогнозира, че „кой знае какви големи корекции“ по актуализацията на бюджета няма да има.
„Дори за пенсиите Мая Манолова и Корнелия Нинова не могат да изменят очевидно тази философия. Философията на Гълъб Донев е чисто финансово по-адекватна, в определен смисъл и по-справедлива и задоволява основното искане на тези две партии – за увеличаване на пенсиите до съществена степен.“
50-те лева добавка към пенсиите са инкорпорирани в това увеличение, подчерта икономистът. По думите му увеличението покрива и надвишава антикризисната добавка, която възрастните хора получават от месеци насам.
Бюджетът не се обременява твърде много, същевременно се дава едно справедливо увеличение, отбеляза още Вулджев. Според него актуализацията на бюджета е балансирана и не е твърде разточителна в нито едно направление.
„Каквото и да прави това правителство, то е стигнало предела на фискалните сили. Не трябва да се позволява в търсенето на по-амбициозни цели да се стигне до по-дълбок дефицит, коментира Георги Вулджев в предаването „Преди всички“.
Разходната част на бюджета от години търпи сериозна критика, отбеляза още той.
„Трябва да се спре с това, което правиха всички кабинети на ГЕРБ в последните 8 години вероятно, в което се залагаха по-ниски от очакваните приходи в бюджета или се пипаха капиталовите разходи, така че накрая да остане един излишък, който винаги да може да се изхарчи непрозрачно, без да се допита до парламента правителството.“
Необходима е цялостна ревизия на разходната политика, категоричен е икономистът.