Новата детска болница ще бъда изградена в двора на Университетска болница „Лозенец”. Това съобщи здравният министър д-р Стойчо Кацаров. За целта сегашната дружеството на СБАЛ по Детски Болести „проф. Д-р Иван Митев“ ще се слее с дружеството на болница „Лозенец”. Така самата детска болница ще надзирава и финансира строежа.
„Изграждането на детска болница. Тема, която се дъвче от години, засега безуспешно. Можехме да не го правим. Ние сме в края на мандата си. Щях да се срамувам от хората, че не сме го направили, защото сме имали възможността. Правителствена болница става детска. Какво по-хубаво за Коледа”, заяви Кацаров. Той допълни, идеята е била обсъждана в предходното Народно събрание и всички партии тогава са я подкрепили. Бъдещият здравен министър обаче може да реши да се откаже от нея.
Д-р Кацаров увери, че концепцията на здравно министерство е сливайки двете болници, новата да запази многопрофилния си характер. Това означава, че в „Лозенец” ще продължат да се лекуват и възрастни пациенти. Не е поставяни въпросът да се прекратява университетският профил на болница „Лозенец”, целта е да се надгради. Така СУ ще може да обучава пациентите си по повече специалности, смята министърът. Няма да бъде прекратено и извършването на трансплантации в „Лозенец”. „Смятаме, че извършването на трансплантации на деца е в подкрепа на тази идея. Държим болницата да се развива в тази насока, защото трансплантациите на деца са ни ахилесовата пета”, заяви Кацаров.
В допълнение в плана за възстановяване и устойчивост е заложено в детската болница да има и протонен ускорител. Този уред позволява лъчелечение на окологично болни деца и възрастни. Според Кацаров това ще бъде най-големият медицински център в страната, ако успее да се развие.
Здравният министър допълни, че идеята е всички дейности от сега съществуващата болница да отидат в Лозенец. Според него изграждането на новото лечебно заведение в най-добрия случай ще отнеме 5, ако няма обжалвания. Затова и междувременно Правителствена болница ще бъде реорганизирана, за да пременят децата, които в момента се лекуват в детската болница. „Децата в момента се лекуват в лоши условия и затова преценихме, че в тази ситуация е най-добре е да бъде реорганизирана правителствена болница, така че по възможност децата, които сега се лекуват в детската болница да бъдат преместени в болница „Лозенец””, каза д-р Кацаров. Той обясни, че има малко над 100 легла в специализираната детска болница, затова и ще има достатъчен капацитет в „Лозенец” да бъдат преместени всички. По думите му според ще бъдат необходими 4-5-6- месеца, за да се направят преустройствата и ремонтни дейности.
Д-р Кацаров предложи към бъдещата болница да се изгради болнично настоятелство, което да е гарант за изпълнението на проекта. В него може да има граждани, дарители, представители на НПО, които да станат гарант независимо кой е министър и управляващата партия. Според него и медиите могат да бъдат гарант за бъдещата детска болницата.
Д-р Здравков подчерта, че при наличната кадрова криза е важно да разберем по какъв начин за персонала на двете лечебни заведения ще предстоят промени. „Не би трябвало да си позволим от 2 работещи екипа да се получи смесица, която няма да има функционалност”, заяви той.
По време на брифинга бе разяснено и защо новата детска болница ще бъде изградена в двора на „Лозенец”. „Проектът за изграждане на детска болница в двора в „Александровска” от предишното правителство не може да бъде изпълнен и остава да бъде само прекратен. Сградата, която е била предназначена за реконструкция, не съществува от 2011 в устройствения план и няма как да получи разрешение”, обясни Кацаров. Арх. Бакалова допълни, че друг възможен терен е бил на бившите казарми, които са до „Цариградско шосе”, но там има високо прахово замърсяване. Четвъртата опция пък била в СУ и теренът съответно не държавен. „София не разполага с толкова много терени над 100 дка. В близост до големи булеварди, инфраструктура”, каза още арх. Бакалова.
Други 100 млн. лв. в плана за възстановяване и развитие пък са предвидени за оборудването на новата болница и други средства за клиники в страна. Има и ресурс за амбулатории в области, в които са липсвали такива над 20 години. с МРРБ се разговаря да включат системата на здравеопазване, така че да бъдат изградени лечебни заведения за палиетивни грижи за деца.
По отношение на развитието на пандемията у нас д-р Кацаров зави, че има тенденцията за намаляване на заразените, смъртните случаи и приетите в болница, затова и епидемичната ситуация не налага нови ковид мерки.
Министърът съобщи, че до края на декември се очакват и около 40 000 детски ваксини. За възрастни имала няколко милиона и те ще се поръчват чак февруари-март. Досега не са изхвърлени големи количества.