- Advertisement -
След рекорден брой сигнали от България, европейската прокуратура е започнала над 120 разследвания. В началото на следващата седмица ще бъде готов и годишния доклад на европрокуратурата. Става дума за измами с евросредства, за обществени поръчки, злоупотреба със земеделски субсидии, измами в строителство и еврофондовете за възстановяване след COVID-19. Това стана ясно след срещата в МС между премиера Кирил Петков с европейския главен прокурор Лаура Кьовеши. Разговорът между двамата продължи около час и половина. Предстоят и срещи с правосъдния министър Надежда Йорданов и МВР – шефа Бойко Рашков, а в четвъртък следобед и с главния прокурор Иван Гешев.
Петков благодари на Кьовеши за конструктивния разговор заради общата амбиция,че ще работят заедно. Целта – да са сигурни, че България не е мястото за такива престъпления. По думите му европрокуратурата и правителството ще работят заедно, за да постигнат реални резултати.
Самата Кьовеши поздрави премиера за решителността и за политическата воля за борбата корупцията. По думите й трябва да работим и говорим на един и същи език. Според нея ако няма борба с измамите, няма да има и разследвания. Кьовеши напомни, че МС ще стане контактна точка за директно подаване на сигнали към тях, което според нея е ясен сигнал за ангажимент на високо ниво и с унисон с това, което се опитва да постигне европроуратурата във всички държави членки на ЕС. В тази връзка тя даде да се разбере, че харесва идеята на Петков за специална група, която да работи с европрокуратурата за гаранция на автономност, явно визирайки факта, че МС ще стане точка за контакт с тях и ще подава директно сигнали за злоупотреби.
Кьовеши изтъкна, че сега е времето за българските власти да започнат работят по чувствителни и сложни случаи заедно с тях. Определи като силен сигнал за политическата воля на кабинета и борбата с финансовите измами.
Посочи още, че европрокурорите не могат да стоят само в офисите си, а трябва да са активни, а работата на терен да се върши от националните власти. По думите й няма монопол върху власите, които могат да подават сигнали до тях. Такива може да идват не само от институциите, но и от граждани, НПО-та, журналисти. Така каналите за контакт с тях са общо 7.
Кьовеши отказа да коментира вътрешни въпроси, в това число дали е запозната със сигналите, които премиерът Кирил Петков предаде на прокуратурата. Коментира, че не е запозната за натиск от родните власти към делегираните европрокурори от България да правят разследвания срещу бившите управляващи и главния прокурор. По думите й те европрокурите са независими и това е червена линия, която не бива да бъде прекрачвана. Няма информация тя да е била нарушена. Даде да се разбере, че има пълно доверие на европрокуротите от България, които са професионалисти.