На 18 май Висшия съдебен съвет (ВСС) трябва да реши дали да прекрати предсрочно мандата на главния прокурор. Днес съдебните кадровици ,че тогава ще обсъдят предложенията и на бившия правосъден министър Янаки Стоилов, и на настоящия Надежда Йорданова.
Съдебните кадровици вече се произнесоха преди време по допустимостта на искането на Йорданова, днес направиха това и по отношение на искането на Янаки Стоилов. За разлика от това на Йорданова, това на Стоилов бе прието в цялост.
Но процедурни хватки отнеха почти два часа и половина на съдебните кадровици, за да стигнат до решението за датата.
Искането на Янаки Стоилов, което миналия юли беше обявено за недопустимо и после отново се върна в съдебния кадрови орган след решение на Конституционния съд и Върховния административен съд, се сочат няколко основания за предсрочно прекратяване на мандата на главния прокурор Иван Гешев. Сред тях – избирателно огласяване на специални разузнавателни средства от прокуратурата, използването на Бюрото за защита на свидетели, което преди време беше към главния прокурор, за несвойствени цели, както и изказване на обвинител №1, свързано със системата за случайно разпределение на звената.
Заседанието на ВСС очаквано беше предшествано от задочни реплики между главния прокурор и Иван Гешев и правосъдния министър Надежда Йорданова за качеството на искането на Стоилов и затова бави ли нарочно Йорданова формалното приключване на тази процедура
„Няма никакви юридически основания и самите твърдения в тях са смешни. Най-вероятно зад тези смешни твърдения седят политически интереси, не бих го нарекъл политическа поръчка, която вероятно интерес имат само олигархията и мафията и цената ще я платят българските граждани“, каза Гешев.
„Аз не съм спирала да бъда в открит дебат с господин Гешев по всички твърдения, както относно предложенията за предсрочното му освобождаване, така относно законопроекти, които са внесени от МС в Народното събрание. Ако някой счита, че може да се смее при провеждане на процедура в изпълнение на конституцията на Република България, това е негово решение, негова отговорност“, посочи Йорданова.
Днес стана ясно, че закриването на специализираното правосъдие отива на вниманието на Конституционния съд. Главният прокурор е сезирал конституционните съдии, Надежда Йорданова каза, че няма притеснения.