- Advertisement -
Днес е един от големите празници за православната църква – Успение на Св. Богородица. Според църковната история, като празник е установен от апостолите, а в календара е утвърден няколко века по-късно.
На Голяма Богородица, както е познат денят у нас, патронен празник имат много храмове и манастири. Имен ден празнуват над 180 хиляди души. Сред тях преобладваща част, разбира се, са жените с името Мария. То е най-разпространеното женско име у нас. Носят го над 103 хиляди българки.
Пеленаче в ръцете на обгърнатия в Божествената си слава Христос, издигащ се над лежащо женско тяло с кръстосани ръце, заобиколено от апостолите със скърбящи лица – това са част от фигурите в необичайния образ на края на земния живот на Св. Богородица. Удивителният начин, по който Божественият й син възнася душата й към небесните селения, се разкрива в празничните икони, които днес са в центъра на православните храмове. Църквата празнува Успението на Божията майка.
Врачанският митрополит Григорий разказа за празника:
„Този празник е един особено почитан и изпълнен с много духовна радост, макар че става въпрос за кончината на Божията Майка. Самото име на празника – Успение на Св. Богородица, говори за едно блаженно заспиване, за едно преминаване от земния живот във вечността в Царството Божие. Не случайно в много от песнопенията става въпрос, че гробът на Пресвета Богородица е врата от земята към небето за нея самата, че тя е била за малко в гроба, след което е вече на небесата с тяло и душа, за да продължи оттам да бъде майка на целия човешки род, да се застъпва за всички нас и да пренася нашите молитви към Бога, когато ние й се молим. Знаем, че майката Божия не само приживе е била помошница и застъпница за хората, но най вече след своето успение. Ние пеем, че след раждането е запазила своето детство Св. Богородица, в Успението не е оставила света. Тя вече, стояща до Бога в Царството Божие, е още по-усърдна застъпница, помощница за целия човешки род. Затова народът я тачи, защото всички я усещат, всички я чувстват като най-близка до всички нас човеците, но и като най-близка до самия Господ и Спасител Иисус Христос и като такава Св. Богородица ще бъде първата, която ще ни подпомогне, ще ни подкрепи, ще ни насочи по правилния път и ще ни предпазва от всякакви пречки и изкушения, в скърби и нужди винаги, във всяко едно време, във всеки един ден и час от нашия живот“.
Израз на голямата надежда, която носи днешният празник, наричан още Голяма Богородица, ще бъдат хората, които по традиция посещават храмове и манастири, особено тези, които са посветени на Успението на Божията майка.