Отбелязваме 139 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия

0

- Advertisement -

Център на тържествата е Пловдив – градът, в който на днешния ден през 1885 година след влизането на Голямоконарската чета е свален генерал губернаторът Гаврил Кръстевич.

Обявено е Съединението и е създадено временно правителство на областта, в което са представени всички политически сили,  военните и революционерите.

На 8 септември княз Александър Първи Батенберг издава манифест, с който признава Съединението на Източна Румелия и Княжество България. А защитата на този величав български акт се превръща в приоритет на Народното събрание, правителството и дипломацията ни.

Празникът ще започне сутринта в катедралния храм „Света Богородица“, където ще бъде отслужен молебен от пловдивския митрополит Николай.

Ще бъдат положени венци и цветя на паметника на Гаврил Кръстевич в двора на църквата, пред паметната плоча на майор Райчо Николов и на  паметника на Захари Стоянов. По обед  на площад „Стефан Стамболов“ започва празничната концертна програма, а  вечерта на площад „Римски стадион“ членовете на комитет „Родолюбие“ ще представят възстановка на събитията от 6 септември 1885 година. 

В зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей ще бъде представена  изложбата „Сандро – княз Александър фон Батенберг. Една европейска съдба“. Кулминацията на  тържественото отбелязване на 139 годишнина от Съединението  е проверката заря от 20:30 часа пред паметника на едноименния площад.

Президентът Румен Радев ще приеме почетния строй и ще произнесе слово, а церемонията ще  бъде предавана пряко от Българското национално радио.

А заради честванията на Съединението и празника на града днес ще са в сила мерки за сигурност.

За  тържествената заря от 20:30 на площад „Съединение“ ще бъде осигурен достъп през три пункта за проверка.

От 16 до 22:30 часа се забранява използването на дронове в зоната.

И Столичната община организира тържествено отбелязване на 139-ата годишнина от Съединението.

Церемонията е от 11 часа пред Мавзолея-костница на княз Александър Първи Батенберг.

В честването ще участват Националната гвардейска част, вокална формация „Български гласове“ с диригент Йосиф Герджиков и актрисата Силвия Лулчева. Слово ще произнесе доц. д-р Михаил Груев, председател на Държавна агенция „Архиви“.

„Това е единственото събитие в българската история, донякъде с провъзгласяването на Независимостта, което българите постигат не само сами и без участието на великите сили, а дори против големите сили на деня“, каза доц. Груев.

А в деня на Съединението общината в Ловеч организира концерт на общинския духов оркестър, а на сцената на площада в стария квартал „Вароша“ довечера ще се открие деветото издание на фестивала „Ритъмът на България“, предава кореспондентът ни Пламен Христов:

Празничният концерт на Общинския духов оркестър ще започне в 11:00 часа на Централния площад в Ловеч. От 19.00 часа на откритата сцена в стария квартал „Вароша“ сестри Диневи и фолклорният ансамбъл „Балкански огън“ ще открият Деветото издание на фестивала „Ритъмът на България“.

Председателят на Народното читалище „Бяла Анаста 2016-та“, което е организатор – Кристиян Костов, поясни, че тази година в него ще участват 400 изпълнители от 40 фолклорни групи от цялата страна.

 „Ще представят български народни танци и хора, автентични обичаи и песни от всички краища на България“, обясни той.

Фестивалът е с конкурсен характер, а участниците са разделени в шест категории вокално и танцово изкуство.

„Ритъмът на България“ продължава до неделя.

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече

Политика на поверителност и бисквитки